مقاله ها

انواع چراغ ها و نورپردازی فضای داخلی منزل و محل کار

انواع چراغ : شاید در گذشته، نهایتا یک یا دو روش برای روشن کردن فضای منزل وجود داشت، اما امروزه تعداد این روش ها به قدری زیاد شده که شما را در هنگام انتخاب سردرگم می کند. حقیقت این است که روشن کردن یک فضا بیش از آن که به زیبایی مربوط شود، بحثی عملکردی است. مسلما زمانی که می خواهید یک فضا را نورپردازی کنید، باید به کاربری آن فضا توجه داشته باشید. شما هیچ وقت فضای مطالعه را با نور آباژور روشن نمی کنید و مسلما فضای سرویس بهداشتی را با یک لوستر تزیینی نمی آرایید. این باید و نبایدها برگرفته از اصولی هستند که باید در انتخاب نحوه نورپردازی و چراغ های مورد استفاده جهت این کار مورد توجه قرار داد.

مدل های بسیار متنوعی از انواع چراغ های سقفی، دیواری و رومیزی وجود دارد که می توان با توجه به نوع کاربرد مورد نیاز و در نظر گرفتن سلیقه شخصی برای روشن کردن فضای منزل به کار گرفت. اگر می خواهید فضای خاصی را آن گونه که دوست دارید نورپردازی کنید، بهتر است پیش از خرید چراغ یا اجرای نورپردازی با روش های مختلف و لوازم روشنایی و تجهیزات آن ها آشنایی پیدا کنید. این موضوعی است که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت.

آباژور ایستاده Floor Lampshade

آباژورهای ایستاده، یکی از ساده ترین گزینه ها برای روشن کردن قسمت خاصی از فضا هستند. اگر به نور شدید لوسترها و لامپ های سقفی عادت ندارید و می خواهید نور ملایم تری را در فضای مورد نظر خود داشته باشید، می توانید از آباژورهای ایستاده استفاده کنید. این آباژورها که به چراغ پایه بلند نیز معروف هستند، می توانند در هر فضایی که مایل هستید قرار گرفته و محیط نزدیک به خود را روشن کنند. برخی از این آباژورها قابلیت تنظیم نیز دارند و شما می توانید با کوتاه و بلند کردن پایه و چرخش آن به سمتی که می خواهید، نور را به شکل مورد نظرتان دریافت کنید.

آباژور رومیزی Table Lampshade

مسلما آباژورهای رومیزی را می شناسید و تا به حال مدل های بسیاری از آن ها را دیده اید. این آباژورها همان طور که از نام شان مشخص است، مخصوص قرار گرفتن روی سطح میز هستند و پایه کوتاهی دارند. آباژورهای رومیزی، بیش تر در نقش چراغ خواب کاربرد دارند و عموما روی میز پاتختی جای می گیرند، اما اگر به استفاده از آن ها در فضای نشیمن مایل باشید هم هیچ مانعی وجود نخواهد داشت. این آباژورها علاوه بر ایجاد نور ملایم، جزو لوازم دکوری نیز به شمار می روند و بسیاری از اوقات در این نقش ظاهر می شوند.

حباب لامپ Lampshade

حباب های مخصوص آویزان کردن لامپ را حتما دیده اید. این حباب ها عموما در فضاهایی مثل اتاق خواب، آشپزخانه و گاهی اوقات در نشیمن به کار می روند. حباب ها نسبت به لوستر و تجهیزات نورپردازی مشابه از ظاهر ساده تری برخوردارند و بیش تر فرم اسپرت دارند. تنوع حباب ها به قدری زیاد است که می توان آن ها را در هر اندازه، رنگ و فرمی تهیه کرد. اگر می خواهید فضای روشن و پرنوری داشته باشید، باید در انتخاب جنس و فرم حباب ها دقت کنید.

چراغ دیوارکوب Wall Light

دیوارکوب ها نوع دیگری از انواع چراغ های مورد استفاده در دکوراسیون منزل هستند که به جای آویزان شدن از سقف یا قرار گرفتن روی زمین یا سطوح دیگر به دیوار وصل می شوند. معمولا از دیوارکوب ها در کنار یک لوستر یا حباب استفاده می شود و بسیاری از اوقات، مدل لوسترها یا حباب ها با دیوارکوب ست می شود. شما نیز می توانید نمونه هایی از مجموعه چراغ سقفی و دیواری را خریداری و نصب کنید. البته در صورت تمایل می توان از دیوارکوب ها به صورت مستقل استفاده کرد. چراغ دیوارکوب، عموما دارای نور ملایمی است و برای استفاده در فضاهایی مثل اتاق خواب و غذاخوری یا قسمتی از نشیمن پیشنهاد می شود.

فانوس سقفی Lantern

فانوس ها هم می توانند گزینه های جالب و خاصی برای نورپردازی فضای منزل باشند و از آن جا که زیاد به کار برده نمی شوند، برای ایجاد تغییر مناسب خواهند بود. دسته ای از فانوس ها به نام فانوس های سقفی یا آویز وجود دارند که مانند لوستر یا حباب به سقف آویخته می شوند. البته مسلما نمی توان از یک فانوس انتظار نور زیاد و روشنایی چشمگیر را داشت، اما می توان از آن ها برای ایجاد یک فضای آرامش بخش با استفاده از نور ملایم استفاده کرد. فانوس سقفی برای دکوراسیون فضای غذاخوری، اتاق خواب و حتی راهرو مناسب است.

لامپ آویز Lamp

اگر می خواهید خود لامپ را بدون واسطه به سقف آویزان کنید یا آن را در معرض نمایش بگذارید، می توانید از حباب های شیشه ای کمک بگیرید. زمانی که حباب شیشه ای را انتخاب می کنید، عملا نور بیش تر را نسبت به زمانی که از حباب های صلب و غیر شفاف استفاده می کنید، دریافت خواهید کرد. حتی بدون در نظر گرفتن حباب شیشه ای نیز می توان برای آویزان کرد لامپ ها اقدام کرد. این نحوه نورپردازی برای دکوراسیون مدرن و خصوصا سبک مینیمالیسم که ساده گرایی مفرط است، مناسب خواهد بود.

لامپ هالوژن Halogen Lamp

از انواع چراغ ، هالوژن های سقفی را احتمالا همه دیده اید و به خوبی می شناسید. هالوژن ها لامپ های کوچکی هستند که عموما در حفره های سقف جای می گیرند. این لامپ ها بر خلاف اندازه کوچکی که دارند، نور زیادی تولید می کنند. معمولا از هالوژن به صورت خطی و دسته ای استفاده می شود. اگر می خواهید یک فضا را با لامپ هالوژن روشنایی ببخشید، باید تعداد زیادی از آن ها را به کار بگیرید و طبق آرایشی که خودتان مد نظر دارید در حفره های سقفی کار بگذارید. معمولا از هالوژن ها در کنار یک منبع نور دیگر استفاده می شود.

لوستر کلاسیک Classic Chandelier

لوسترها از پرطرفدارترین لوازم مخصوص نورپردازی به شمار می روند. در این میان، لوسترهای کلاسیک نیز از محبوبیت خاصی برخوردارند و وقتی چیدمان منزل به سبک کلاسیک انجام می شود، حرف اول را در میان گزینه های موجود می زنند. لوسترهای کلاسیک، انواع پر زرق و برق و لوکس را در بر می گیرند که عموما با تزیینات زیادی همراه هستند. البته هیچ مانعی وجود ندارد که جلوی استفاده شما از این لوسترها در تلفیق با دکوراسیون مدرن را بگیرد. در این صورت، شما می توانید سبک تلفیقی را به اجرا درآورید.

لوستر مدرن Modern Chandelier

لوسترهای مدرن، نمونه های تغییر یافته و امروزی تر لوسترهای کلاسیک هستند. اگر به ظاهر این لوسترها دقت کنید، می توانید نشانه هایی از طراحی لوسترهای قدیمی را ببینید که در فرم های مدرن به اجرا در آمده اند. در ظاهر این لوسترها از تزیینات آن چنانی خبری نیست و فرم ها بسیار ساده تر طراحی شده اند. لوسترهای مدرن را بهتر است در کنار عناصر مدرن و مینیمال به کار بگیرید، اما استفاده از آن ها در دکوراسیون تلفیقی نیز مناسب است.

نور مخفی Cove Lighting

و اما آخرین مدل نورپردازی در دکوراسیون منزل که به شما معرفی می شود، نور مخفی است. نور مخفی که به تازگی با به محبوبیت رسیدن سبک مدرن و کاربرد وسیع آن در طراحی داخلی به دکوراسیون منازل راه پیدا کرده است، روشی از نورپردازی است که طی آن خود لامپ یا منبع نور قابل رویت نیست و تنها نور آن به چشم می خورد. نور مخفی، معمولا با ایجاد شکاف یا در نظر گرفتن لامپ های مخصوص و کوچک در زیر سطوح کار گذاشته می شود و نور یکدست و ملایمی را در فرم خطی ایجاد می کند که ظاهری بسیار لوکس و امروزی به دکوراسیون می دهد.

منبع : پویانو

دیدگاهتان را بنویسید